[ad_1]

Зелень у рівненських супермаркетах подорожчала: може, варто вирощувати її самим?

У зимовий час і напровесні ми часто відчуваємо брак вітамінів і витрачаємо гроші на дорогі магазинні цитрусові, закордонні фрукти, купуємо вітаміни в аптеці, хоча найпростіше виростити у себе на підвіконні свіжу зелень, яка і заповнить нестачу вітамінів, і вгамує нашу тугу за весняною травичкою. Тим паче, що вирощування зелені в домашніх умовах процес нескладний і дуже приємний. І до того ж вирощування зелені на підвіконні обіцяє  суттєву економію.

До прикладу, у рівненських супермаркетах на зелень такі ціни:

Салат листовий у горщику – 30 гривень, пучок кропу 70 грамів – 15 гривень, сто грамів зеленої цибулі –   18-20 гривень, стограмовий  вітамінний пучок (цибуля, кріп, петрушка) – у середньому 20 гривень, сто грамів руколи – в межах 35 гривень, пучок петрушки 70 грамів – 15 гривень, сто грамів шпинату – 30 гривень, стебло селери – майже 40 гривень, кінза 50 грамів – 18 гривень, 50 грамів м’яти – 25 гривень, розмарин 50 грамів – так само.

Отож, бачимо, ціни на зелень «кусаються», крім того говорити про вітамінну цінність не завжди можемо. Така зелень, як правило, завозиться з-за кордону і значно дешевша за вітчизняну. Адже там масове промислове її вирощування. У нас же тепличні господарства з кожним днем все частіше відмовляються від вирощування несезонної городини, бо для того, щоб створити максимально сприятливі умови для її вирощування, треба багато енергоносіїв: світло, тепло. Наші підприємці запевняють, що ціни на газ і електроенергію зросли чи не вдвічі. То ж з такими успіхами скоро на прилавках буде лише імпортна «трава».

При серйозному підході на вікні або на балконі можна виростити цілий город з огірками, томатами і перцем. Але для цього потрібен особливий талант, час і бажання. Ми не будемо ставити такі завдання, а розповімо про найпростіші культури, які здатен вирощувати будь-який новачок на кухонному підвіконні.

 Щоб розвести город на підвіконні, вам знадобляться:

Пластикові контейнери: для кожного виду зелені потрібен окремий, оскільки багато рослин не виносять тісного сусідства з іншими.

Живильний ґрунт і дренаж, щоб відводити зайву воду при поливі.

Хороше освітлення: без фотосинтезу рослинам не вижити, тому обирайте найосвітленіші вікна, а якщо таких немає, то доведеться встановлювати люмінесцентні лампи білого спектра. Тривалість світлового дня повинна становити 13-15 годин. Тонкі витягнуті стебла і листя блідого кольору – явні ознаки того, що рослинам не вистачає світла.

Поліетиленова плівка: вона знадобиться на початковому етапі, щоб краще проростало насіння.

Правильна температура: ідеальна температура для рослин 18-25 °С. Якщо в приміщенні дуже жарко, то зелень швидше за все зросте маленькою і слабкою, якщо, навпаки, – рослинам холодно, листя буде жовтими і почне опадати.

Необхідна вологість: нестача вологості у квартирі може стати основною проблемою для вирощування. Щоб якось її вирішити, можна поставити поруч з розсадою зволожувач, таз з водою або електричний фонтанчик з каменями, які будуть збільшувати загальну величину випаровування вологи. Рослини можна обприскувати з пляшки з розпилювачем, але цей метод не годиться для шорсткого листя (огірків, томатів та ін).

Досвідчені люди радять обирати для посадок кухонне підвіконня – там вище вологість і тепліше, ніж у кімнаті.

Яку зелень вибрати для посадок?

Часник. Зараз в магазинах він став коштувати дуже дорого, тому можна взяти кілька зубчиків і виростити часник на стрілку. Виберіть контейнер побільше глибиною близько 20 см, розділіть часник на зубчики і висадіть в ґрунт гострим кінцем вгору на глибину 3 см і на відстані 10 см один від одного. У ґрунт можна додати пісок в пропорції 3:1. У перший місяць часник потрібно рясно поливати і стежити, щоб земля не пересихала.

Цибуля. «Номер один» для домашнього городу, росте дуже швидко і через 10 днів вже готовий для збору врожаю. Для вигонки на підвіконні краще брати головки побільше і садити цибулини впритул один до одного. Садити можна і в звичайну воду, але не повністю заливаючи водою, а так, щоб 4 частина цибулини лише торкалася її. Після посадки поставте цибулю в прохолодне місце на кілька днів, а потім перенесіть на підвіконня. Якщо надрізати верхню частина цибулин, зелень вийде швидше.

Крес-салат. Для посадки крес-салату можна навіть землю не використовувати, а посадити насіння у вологий паперовий рушник на тарілку або піднос. Засівати потрібно густо, щоб рослини підтримували один одного. Сходи з’являються швидко, так що через 2-3 тижні у вас буде готовий урожай. Важливо постійно підтримувати вологість субстрату, але не заливати і не ставити на яскраве сонце. Крес-салат найкраще себе почуває при температурі 18 градусів.

М’ята. М’яту можна виростити з гілочок, куплених в магазині. Поставте їх у воду, а коли пустять перше коріння, пересадіть в контейнер і не забувайте регулярно поливати.

Петрушка. Насіння петрушки можна виростити на підвіконні, але це займе багато часу, тому ми рекомендуємо використовувати для зелені корінь петрушки. Знайдіть в супермаркеті зелень, яка продається в горщиках, зріжте верхівку, а корінці пересадіть в ґрунт під нахилом, присипавши шаром землі близько 2 см. Пагони з’являться вже через кілька днів.

Кріп. Насіння кропу можна не замочувати, а висаджувати відразу у зволожений ґрунт, але для цього необхідно підібрати правильні. Краще за все підійде «Грибовський», також можна придбати сорт «Рішел’є» або «Аеліта». Кріп потрібно часто поливати, тоді він буде пишним і ароматним. Якщо хочете удобрити зелень, використовуйте чайну ложку нашатирного спирту, розбавивши його літром води. У такому розчині міститься азот, які рослині потрібні для нарощування зеленої маси.

Кінза (коріандр). Коріандр – невибаглива зелень, але, як і з кропом, потрібно вибрати правильний сорт («Промінь», «Янтар», «Зміна»). Насіння кінзи можна заздалегідь проростити у вологій тирсі, а потім висадити в ґрунт на глибину 2 см з відстанню 5-10 см один від одного. Після посадки контейнер з насінням потрібно накрити плівкою і регулярно поливати і провітрювати. Перші сходи з’являться через кілька тижнів, потім кінзу потрібно оприскувати водою або підтримувати вологість повітря.

Базилік. Базилік дуже любить тепло, і вирощувати його потрібно в найтеплішому місці кухні. Зелень можна проростити з корінців, як петрушку, тоді з пагонами не буде проблем. Можна і насінням, висадивши їх на відстань 5-6 см один від одного. Проростати базилік буде довго, майже 4 тижні, а якщо заглибити насіння, може і зовсім не прорости, тому садіть акуратніше.

Рукола. Якщо вирощувати руколу на затіненому підвіконні, вона буде витягнутою і кволою. Рослина дуже вимоглива до світла, тому потрібно ставити контейнер на сонячне місце або забезпечувати джерелами додаткового освітлення. Сіяти насіння руколи потрібно на глибину 1,5 см або сіяти в розкид, не роблячи лунок, а попередньо зробивши верхній шар ґрунту щільнішим. Після того, як посіяли, їх можна акуратно притиснути до землі дерев’яною лопаткою.

Мікрозелень. Паростки різного насіння довжиною 5-8 см будуть готові до вживання в їжу через 10 днів. Доведено, що в них міститься у десятки разів більше ферментів, вітамінів, мінералів і амінокислот, ніж у звичайних овочах або фруктах. Пророщувати зелень зовсім не складно, головне – знайти сонячне місце в домі і не забувати поливати. Для вирощування мікрозелені на підвіконні можна використовувати горох, соняшник, нут, маш, овес, ячмінь, пшеницю, крес-салат, базилік, гірчицю, кріп, кінзу, гірчицю, шпинат та інше насіння.

[ad_2]

Источник: 0362.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *